تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

دو تابعیتی ها و منافع ملی

   

  تابعیت در لغت به معنای پیروی و فرمانبرداری است و در اصطلاح حقوق بین الملل خصوصی ، به معنای عضویت فرد در جمعیت تشکیل دهنده دولت است که بر این اساس فرد باید به قوانین آن دولت التزام داشته و به منافع ملی و مشترک اعضا وفادار باشد.
  منافع ملی نیز به مجموعه اهداف دائمی یک دولت گفته می شود که موجودیت, قدرت, رفاه,  پرستیژ, وجهه و موقعیت آن دولت را حفظ کرده و بالا ببرد.
  حال اگر فردی تابعیت دولت دیگری  را نیز کسب کند باید علاوه بر وفاداری و تعهد به قوانین و اهداف دولت قبلی به قوانین و اهداف دولت بعدی نیز متعهد و وفادار باشد که به دلیل تعارض احتمالی اهداف و منافع دو دولت, معمولا پذیرفته نیست. 
  بر اساس قوانین جمهوری اسلامی (ماده ۹۸۹  قانون مدنی ایران)
  هر تبعه ایرانی که بدون رعایت مقررات قانونی,تابعیت خارجی تحصیل کرده باشد، تابعیت خارجی او کأن لم یکن بوده و تبعه‌ی ایران شناخته می‌شود ولی در عین حال کلیه‌ی اموال غیرمنقوله‌ی او با نظارت مدعی‌العموم محل به فروش رسیده و پس از وضع مخارج فروش، قیمت آن به او داده خواهد شد و به علاوه از اشتغال به وزارت و معاونت وزارت و عضویت مجالس مقننه و انجمن‌های ایالتی و ولایتی و بلدی و هر گونه مشاغل دولتی محروم خواهد بود.
  و بر اساس تبصره ذیل این ماده بنا به مصالحی به این افراد فقط اجازه ورود به ایران و اقامت می توان داد.
  حال با این اوصاف و تعاریف آیا می توان به یک فردی که تابعیت مضاعف آمریکایی دارد اعتماد کرد؟
  و آیا چنین شخصی می تواند همزمان; هم به اهداف و  منافع ملی ایران و هم اهداف و منافع ملی آمریکا وفادار بماند ؟
  آیا تعارضی در منافع ملی ایران و آمریکا که دو دولت متخاصم در عرصه بین الملل شناخته می شوند وجود ندارد ؟

  در سالهای اخیر خبر های زیادی را در رسانه ها از نفوذ این افراد در مراکز حساس و عالی مدیریتی نظام اسلامی می بینیم و می شنویم و به نظر می رسد خسارتهای سنگینی را از سوی آنها متحمل شده ایم که نیازمند دقت و تیز بینی بیشتر دستگاههای امنیتی است.
  اینکه به رغم وجود قانونِ باز دارنده,  باز هم هر از گاهی جاسوسی دستگیر شود که در مراکز حساسی چون نهاد ریاست جمهوری,  مجمع تشخیص مصلحت, حتی در تیم مذاکره هسته ای نفوذ کرده و نه تنها به عنوان جاسوس و سارق اطلاعات, بلکه به عنوان تصمیم ساز و تصمیم گیرنده و نماینده از سوی ایران حضور داشته باشد, اوج فساد سیاسی است و زیبنده ایران اسلامی نیست.
  و جالب تر اینکه هر گاه جاسوس بودن این افراد ثابت شده و دستگیر می شوند, دولت اعزام کننده جاسوس به بهانه حمایت از حقوق شهروند خودی در سازمانهای بین المللی مدعی می شود و ایران را به نقض حقوق بشر و. .. متهم می کند.
    لذا ضروری است:
  1. برابر قوانین موجود, دو تابعیتی ها به هیچ وجه و با هیچ مصلحتی در امور دولتی بکار گیری نشوند.
  2. افرادی که در مراکز دولتی زمینه نفوذ آنها را فراهم می کنند (در هر پست و مقامی که هستند) مصون از مجازات سخت و بازدارنده, متناسب با خساراتی که به منافع ملی وارد کرده‌اند ,  نباشند.

   


  این مطلب تا کنون 59 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 15 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :208051
 • بازدید داخلی :18826
 • کاربران حاضر :196
 • رباتهای جستجوگر:330
 • همه حاضرین :526

تگ های برتر