تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

شارلاتانیزم در وزارت خارجه

   

   

  شارلاتانیزم به معنای اغراق و گزافه و ادعاهای واهی و ناصحیح، از ادبیات ایتالیا گرفته شده است و امروزه به رفتاری اطلاق می شود که در آن شخص، خود و افراد گروه خودی را به گونه ای بنمایاند که آن گونه نیستند وخود و افراد گروه خودی را دارای توانمندی و ویژگی هایی بداند که واجد آن نیستند .

   شارلاتان ها خود را قادر به انجام اقداماتی می دانند که شایستگی آنرا ندارند و در یک جمله اینکه "آنها به سادگی دروغ می گویند".

  سخنان اخیر وزیر امور خارجه در مجلس شورای اسلامی از زوایای مختلف قابل بررسی است ودر این فرصت فقط به اختصار ذکر چند نکته ضروری است .

  وزارت خارجه دولت یازدهم مدعی و پر طمطراق وارد اموری شد که وانمود می کرد می تواند به راحتی به انجام برساند اما در عرصه های مختلف، محک و آزمون شد و آنگونه که وانمود می کرد نبود و نشد .

  این وزارت نشان داد حتی پس از آنکه برجام را پذیرفته، از محتوای آن اطلاع لازم و کافی را ندارد .

  لفاظی و مذاکره شفاهی و وعده و وعید های نسیه در پستوی مذاکرات خصوصی، گرچه موثر است اما در عرصه بین المللی تعهدی ایجاد نکرده و مشکلی را حل نمی کند و آنچه تعهد آور است همان معاهده های مکتوب و امضا شده است و این وزارتخانه به جای غلو و اغراق باید شیوه عقد معاهدات بین المللی را مطالعه کند و اشراف لازم را بدست آورد تا فریب نخورد .

  وزارت خارجه در برابر مجلس مسئول است و باید پاسخگو باشد .

  وزارت خارجه به جای سیاستگذاری باید تابع مسیر و راهی باشد که مراکز سیاستگذاری برای او ترسیم کرده و به او نشان می دهند و در عرصه خارجی مجری سیاست هایی باشد که رهبر معظم انقلاب، مجلس، شورای عالی امنیت ملی وسایر مراکز سیاستگذاری به او دیکته می کنند .

  نکته مهم دیگری که باید یادآوری شود اینست که، گرچه در عرف دیپلماسی و سیاست خارجی، دروغگویی به اغیار، به نفع منافع ملی، پذیرفته شده است اما همزمان، دروغگویی به خودی و مردم کشور، زشت ترین و غیر اخلاقی ترین نوع سیاست و به شدت مذموم است و چنین عملی مجازات سنگینی دارد .

   

   


  این مطلب تا کنون 52 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 15 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :208177
 • بازدید داخلی :18847
 • کاربران حاضر :198
 • رباتهای جستجوگر:328
 • همه حاضرین :526

تگ های برتر