تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

آب! چاره ای باید کرد!

  آب!
  چاره ای باید کرد!
  قرن حاضر, قرن کم آبی و نزاع بر سر آب نام گرفته است.
  گرچه دو سوم کره زمین را آب فرا گرفته است اما فقط حدود 3 درصد آن آب شیرین و قابل نوشیدن است و از این میزان حدود 2 درصد آبهای یخ زده اند و فقط یک درصدد قابل شرب است و اما درخاور میانه گرچه 5درصد جمعیت جهان ساکن هستند; اما فقط یک درصد از مجموع آب شیرین جهان وجود دارد و متاسفانه در کشور های جهان سومی این منطقه, برای استفاده صحیح از آب برنامه ریزی درستی نیز صورت نمی گیرد.
  آب در خاورمیانه و به تبع آن در ایران,اهمیت مضاعفی دارد و این اهمیت در خراسان شمالی نمود بیشتری پیدا می کند زیرا کاهش نزولات آسمانی, برداشتهای بی رویه و بدون کنترل از سفره های آب زیر زمینی, خشیدن چشمه ها و. ... روی زندگی مردم استان که اغلب از کشاورزی و دامداری ارتزاق می کنند تاثیر مستقیم دارد .
  گرچه میزان بارندگی در سال جاری به نسبت سالهای گذشته بیشتر بوده است اما هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب و بازگشت به وضعیت آرمانی آبهای زیر زمینی فاصله بسیار است.
  صنعت و گردشگری استان نیز وابسته به آب چشمه ها و آبهای سطحی است.
  تفرج گاه ها و مناطق گردشگری و تفریحی بابا امان، بش قارداش و زیبائی های روستاهای درکش، زو علیا، شیر آباد، استاد, چناران، شوقان، روئی ، و ... و رونق بخش های کشاورزی، دامداری و صنعت و ... در استان خراسان شمالی وابسته به این چشمه ها – نعمات بزرگ الهی- و به تعبیری "همه سرمایه و دارایی مردم خراسان شمالی" هستند و باید توجه داشته باشیم که این چشمه ها حاصل فرایند های طولانی مدت زمین شناسی بوده و میلیونها و گاه میلیارد ها سال تحولات زمین شناسی منجر به تشکیل سفره های آب زیرزمینی و بالاخره تشکیل چشمه ها و جاری شدن آبهای پاک و گوارای آن ها در این خطه زیبای کشورمان ,ایران شده است و تخریب آنها علاوه بر ایجاد شکافهای عمیق و طویل در سطح زمین, بازگشت پذیر نخواهد بود .
  خشکیدن چشمه ها, کاهش آب رودخانه ها با وجود "سه هزار و پانصد چاه غیر مجاز" در استان و برداشت غیر قانونی و مازاد, از چاههای مجاز, همه و همه خوشایند نیستند اما خلاء بحث پیرامونموضوع مهم آبهای زیر زمینی و سفره های در حال تخریب, در محافل مدیریتی و تصمیم گیری استان و عدم برنامه ریزی برای مقابله جدی با تخلفات این بخش مایه تاسف است .
  گاه مسئولین, گزارش هایی از عملکرد فراوان خود ارائه می دهند و از دهها طرح پیشنهادی برای ساماندهی و جلوگیری از آسیب های بیشتر این بخش خبر می دهند اما همه این طرح ها تا کنون سطح آبهای زیر زمینی را حتی چند سانتی متر جبران نکرده و در دهها سال گذشته شاهد افت دهها متری سطح آب زیر زمینی در اغلب دشتها هستیم و بنابر این همگان باید به اهمیت آب پی ببرند و احساس کنند آب مهمترین سرمایه و میراث آنها در حال نابودی است .
  همگان باید بدانند و باور کنند با ادامه شرایط فعلی معیشت آنان به مخاطره خواهد افتاد و آیندگان آب نخواهند داشت و همگان , بویژه کارگزاران باید به خطرات کاهش آب از ابعاد مختلف اجتماعی, اقتصادی, سیاسی, قضایی و. .. نگاه کنند و چاره اندیشی برای آن را در دستور کار قرار دهند.
  برخی از خطرات حوزه آب خراسان شمالی عبارتند از:
  1. نزاع و دعوا بر سر آب کشاورزی و ایجاد مشکلات عدیده اجتماعی.
  2. کاهش تولیدات کشاورزی و دامی که پایه توسعه استان و منبع درآمدی مردم است.
  3. غیر قابل سکونت شدن برخی نقاط استان و مهاجرت روستائیان به شهرها ( در آمارهای قبل از سال 1390 جمعیت روستاییخراسان شمالی بیشتر از جمعیت شهری بود اما امروزه این نسبت عکس شده است و به نظر می رسد با توجه به این واقعیت که آبرسانی به حدود صد روستا با تانکر صورت می گیرد, روند مهاجرت از روستا به شهر همچنان ادامه داشته باشد) .
  4. با کاهش سطح آبهای زیر زمینی و بازدهی چشمه ها و کاهش آبهای سطحی, صنعت و گردشگری استان نیز در آستانه نابودی است.
  ... و حال چه باید کرد ؟
  اگر می خواهیم این سرمایه عظیم ملی و عمومی را برای خود و آیندگان حفظ کنیم, پیشنهاد می گردد موارد زیر به جد موررد توجه مردم و بویژه مسئولان قرار گیرد.
  1. طرح های آبخیز داری و آبخوان داری به صورت علمی اجرا شود.
  2. سفره های آب زیر زمینی مطالعه, شناسایی و به شدت از آنها مراقبت گردد.
  3. افت سطح آب در سفره هامهم است و باید نسبت به آنها حساسیت بیشتری وجود داشته باشد و با مطاععات دقیق نسبت به تزریق آب در آنها اقدام شود .
  4. وقتی رفتار سفره های آب زیر زمینی در مناطق کارستی قابل پیش بینی نیست, اکتفا کردن به محاسبه حریم چشمه ها در صدور مجوز های چاه, وجاهت علمی ندارد. شاید بی توجهی به این امر باعث خشکیدن چشمه دائمی بش قارداش و از بین رفتن این پدیده زیبای طبیعی شده است. یاداوری می شود چشمه های مناطق کارستی با کیفیت ترین آبهای آشامیدنی را دارند و از بین رفتن آنها خسارتی غیر قابل جبران است.
  5. احداث سد های بزرگ و کوچک هم از نظر ذخیره آب های سطحی و هم از نظر تزریق و تغذیه سفره های زیر زمینی حایز اهمیت است لازم است به جد و به صورت علمی پیگیری شود.
  6. اگر استان خراسان شمالی نیازمند صنایع بزرگ و صنایع تبدیلی است لذا باید نسبت به مدیریت, تامین و حفظ آب حساسیت بیشتری اعمال شود.
  7. کلیه چاههای غیر مجاز بدون هیچگونه اغماضی مسدود گردد.
  8. کلیه چاه‌هایی که با رانت و نفوذ و رابطه مجوز گرفته اند باید مسدود شوند.
  9. برداشت از چاههای مجاز باید به شدت کنترل شود و در دشتهایی که احتمال تخریب سفره های زیر زمینی وجود دارد هر سال محدود تر شود. بنا بر اعلام قبلی مسئولین, سالانه حدود 100 میلیون متر مکعب آب غیر مجاز(اضافه برداشت) از چاههای مجاز برداشت می شود.
  10. گردشگری استان بسته به چشمه هاست. ضرورت دارد با به سازی مسیر آب در روستاها و ایجاد آبشارهای مصنوعی و. ... زیبایی و جذابیت این روستاها را افزایش داد.
  11. ساماندهی و پوشش انهار طرح خوبی برای صرفه جویی آب کشاورزی بود اما این طرح در همان مراحل ابتدایی خود رها شد. مثلا از نهر های به طول سه کیلومتر فقط صد متر آن بتنی و باقی آن همچنان به صورت سنتی آبها را هدر می دهد.
  12. تجهیز مزارع و باغات به سیستم های نوین آبیاری نیز از جمله مواردی است که نیازمند مساعدت مالی دولت و آموزش کشاورزان است. هم اکنون سهم استان ما از آبیاری نوین مزارع و باغ ها ناچیز و حدود ده درصد است.
  امید که با رعایت نکات گفته شده, استانی سرسبز, پویا و شاداب را برای خود و آیندگان بسازیم!

   

   


  این مطلب تا کنون 47 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 24 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :207893
 • بازدید داخلی :18806
 • کاربران حاضر :202
 • رباتهای جستجوگر:331
 • همه حاضرین :533

تگ های برتر