تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

حاکمیت روحیه بسیجی , راهکار کاهش فساد اداری


  سید یحیی هاشمی نژاد
  اگر قوانین غلطی وجود داشته باشد که اختیار پنهانکاری را به مدیریت می دهد، باید اصلاح شود اما قبل از آن باید با فعالیت های فرهنگی نسبت به اصلاح امور و جلوگیری از حیف و میل بیت المال اقدام گردد و به نظر می رسد آسانترین راه این باشد که مجموعه کارکنان اداری به عنوان بخشی از مردم در صورت دیدن نارسایی ها، حق داشته باشند مطالبه گری کنند.
  همچنان که در شماره های قبل این نشریه نیز اشاره شد، از عمده محرمانه های دستگاه های اداری، میزان دریافتی کارکنان و فیش های حقوقی، میزان اضافه کاری کارکنان که از سوی مدیریت اعلام می شود و کارمند نمی تواند از حقش دفاع کند، میزان اعتبارات پروژه ها، و ... است .
  شاید در نظام بروکراسی غربی و در بخش خصوصی، این موارد محرمانه از اهرم های پیشرفت کار باشد اما در نظام اسلامی و آنجا که مربوط به حقوق عامه و بیت المال است و دستگاه اداری به عنوان نماینده نظام اسلامی باید در خدمت مردم باشد، عدم شفافیت امور مالی پسندیده نیست.
  صاحب نظرانی که تاریخ فساد اداری ایران را بررسی کرده اند اذعان دارند که کمترین میزان فساد اداری ایران در دوران 8 ساله دفاع مقدس بوده است. به نظر می رسد در آن دوران علاوه بر تصدی امور توسط انسان های متقیِ انقلابی، برجسته ترین ویژگی آن دوران، رواج مطالبه گری حق؛ به عنوان یک فرهنگ عمومی بود و کمترین نارسایی ها و ناهنجاری ها، مورد مطالبه عمومی مردم قرار می گرفت که گاه از آن به فرهنگ بسیجی هم یاد می شود اما هر قدر از اوایل انقلاب فاصله گرفتیم این فرهنگ با تصویب قوانین و اقدامات سرکوبگرانه، تحدید شد حتی کار به جایی رسید که در نظام اسلامی با قانون، امر به معروف و نهی از منکر را هم محدود کردند و لذا امروزه می بینیم که برخی افراد و گروه های سودجو به راحتی و با فراغ بال در بیت المال دست می برند و جامعه را دچار بیشترین میزان فساد اداری کرده اند.
  نتیجه اینکه "حاکمیت فرهنگ بسیجی در ادارات و میان کارکنان و حتی در جامعه و تقویت روحیه مطالبه گری، ارتباط مستقیم با کاهش میزان فساد ادرای دارد".
  نبود شفافیت در عملکرد مدیریت، اصلی ترین عامل فساد اداری است .
  بررسی ها نشان می دهد که ، "پنهان کاری" و "نبود شفافیت" از عوامل اصلی بروز فساد است و صاحب نظران فساد را برابر می دانند با انحصار، پنهان کاری بدون پاسخگويي
  ( پاسخگویی- انحصار+ قدرت پنهانكار= فساد)
  افزایش فساد در ادارات به عینه مشهود است و می طلبد تا همه عوامل کاهنده فساد تقویت گردد.
  بنا بر بند الف ماده 41 اساسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج مستضعفین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علاوه بر فعالیت های پشتیبانی و رزمی در زمان جنگ، می تواند در فعالیتهای عمرانی، خدماتی، اجتماعی، سیاسی و اطلاعاتی شرکت کند و از حریم دستاوردهای نظام اسلامی دفاع نماید لذا در شرایط فعلی (که میزان فساد اداری بنا بر آمار های سازمانهای بین المللی و داخلی بالاست) باید ضعف کارکردی بسیج در ادارات آسیب شناسی شود و زمینه اجرای وظیفه قانونی این نهاد فراهم گردد بنابر این برای جلوگیری از تداوم لجام گسیخته فساد اداری از یک سو و جلوگیری از روند تحدید این نهاد مقدس و انقلابی در مقابله با فساد از سوی دیگر، موارد زیر پیشنهاد می گردد:
  همه مواردی که با تقویت روحیه بسیجی منافات دارد آسیب شناسی و حذف گردند و بسیج نقش حقیقی خود را بازیابد.
  ✓ اختیارات بسیج(مجموعه ای از کارکنان ادارات که اغلب عضو بسیج هستند) به عنوان یک واحد مستقل در ادارات تا آنجا افزایش یابد که بتواند به اطلاعات و محرمانه های یاد شده (اعتبارات اختصاصی و تملیکی، هزینه کردها، اضافه کاری ها، پاداش ها و ... ) دسترسی داشته باشد تا بتواند تشخیص دهد آیا مفسده ای صورت گرفته است یا خیر.
  ✓ بسیج نه از جایگاه بازخواست مدیران و کارکنان که باید از جایگاه یک نهاد آمر به معروف و ناهی از منکر بتواند مطالبه گری را رسما انجام دهد، حیف و میل ها را رصد و مطرح کند، اسراف ها را ببیند و از آن جلوگیری کند، مانع سودجویی ها باشد و .... و به مسئولیت ذاتی و قانونی خود در قبال این معضل اجتماعی عمل کند .
  همسو با ایفای نقش بسیج و نهاد های نظارتی برای تحقق شفافیت امور اداری، شایسته است تا با نهادینه کردن فرهنگ بسیجی و حاکمیت روحیه بسیجی در ادارات، موارد زیر اعمال گردد:
  ✓ چون ادارات از بیت المال استفاده می کنند لذا آحاد ملت حق دارند از عملکرد ادارات مطلع باشند و مدیران موظف باشند اعتبارات سالانه اعم از اختصاصی و تملیکی ادارات را در تابلویی در ورودی ادارات نصب نمایند.
  ✓ مشخصات و میزان هزینه کردها در پروژه های عمرانی و سایر فعالیت های سالانه ادارات نیز در همان تابلو اعلام شود تا برای مردم روشن شود هر اداره ای چه میزان اعتبار را صرف چه اموری کرده و به چه میزان مفید به حال جامعه بوده است.


  این مطلب تا کنون 49 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 1 مرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :207623
 • بازدید داخلی :18776
 • کاربران حاضر :202
 • رباتهای جستجوگر:328
 • همه حاضرین :530

تگ های برتر