تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

اشرافی گری آفت اقتصاد مقاومتی قسمت دوم

  اشرافی گری آفت اقتصاد مقاومتی

  قسمت دوم

  پیش از این ضمن اشاره به نمونه هایی از رقتار اشرافی برخی مسئولان به ویژه در سنت نامبارک تغییر دکوراسیون دفتر مدیریتی خود ، بیان شد مبنای علم اقتصاد تخصیص منابع محدود برای نیاز های نامحدود است و لذا  زمانیکه منابع محدود است باید در تخصیص آن به بخش های مختلف ، اولویت ها را شناخت و از برخی نیاز های کاذب و غیر ضروری صرف نظر کرد .

  بی تردید در شرایط خاص و بحرانی مثل دوران جنگ ، مثل دوران تحریم ، مدیریت صحیح این منابع محدود بسیار اهمیت پیدا می کند و ضمن اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) که :" إِنَّ السَّرَفَ يورِثُ الفَقرَ". بیان شد : اسراف منابع موجود را که از ابزار قدرت شخص ، نهاد و کشور محسوب می شود از بین برده و مانع پیشرفت است.

  رهبر معظم انقلاب تعبیر اقتصاد مقاومتی را در زمانی وارد ادبیات مدیریت سیاسی و اقتصادی کشور نمودند که دشمنی ها و تحریم های ظالمانه و همه جانبه غرب علیه نظام اسلامی به اوج خود رسیده بود .

  اقتصاد مقاومتی نه اقتصاد لجام گسیخته لیبرالی است که عده ی کثیری فدای اقلیت سرمایه دارشوند ودر انتهای آن ، جوامع ظاهرا پیشرفته با اختلاف طبقاتی فاحش مثل هند و برزیل بوجود آید و نه ریاضت اقتصادی است بلکه راهبردی برای رشد ، شکوفایی و اعتلای نظام اسلامی و ارتقای سطح عدالت در جامعه است  و  نه تنها در دوران تحریم که در دوران پساتحریم نیز باید مورد توجه قرار گیرد  این نوع از سیاست اقتصادی مبتنی بر ارکانی است که مهمترين شان، مقاوم بودن اقتصاد در برابر توطئه هاي دشمن، استفاده از تمام ظرفيت هاي دولتي و مردمي، حمايت از توليد ملي، مديريت منابع ارزي و مديريت مصرف مي باشد.

  رهبر معظم انقلاب معتقدند  "از جمله چیزهایى که روند حرکت به سمت عدالت را در جامعه کند مى‌کند، نمود اشرافی گرى در مسوولان بالاى کشور است"[1]

  "اسراف در جامعه، لازمه‌ی اشرافیگری و تقسیم نابرابر ثروت و مایه‌ی تضییع اموال عمومی و نعمت الهی است"[2]لذا در فضای اقتصاد مقاومتی، باید به طور ویژه در بطن قوانین و دستورالعمل های اجرایی، به آن توجه شود و راه های اسراف بسته و با مدیریت مصرف از طرق نظارت مستمر ، ارائه طرح ها و لوایح برای محدودیت و ممنوعیت مدیران در هزینه های غیر ضروری ، تعیین تعرفه برای کالاهایی که مشابه داخلی دارد ، عدم صدور مجوز واردات برای کالاهایی که به اندازه نیاز جامعه در داخل تولید می شود و جلوگیری از ورود کالاهای لوکس و  ... جلوی اشرافی گری ها ، به ویژه اشرافی گری از بیت المال مسدود گردد .

  شاید برخی از مسئولین ادعا کنند که هزینه تجملات و زندگی اشرافی را از مال شخصی و یا ارث آبا و اجدادی شان پرداخت می کنند که در این صورت باید گفت بر اساس آموزه های اسلامی و فرمایشات امام علی (ع) این افراد مسرف لیاقت مسئولیت در نظام اسلامی را ندارند .

  امام علی ع می فرمایند : ان الله فرض علی ائمة العدل ان یقدروا انفسهم بضعفة الناس کیلایتبیغ بالفقیر فقره;  خداوند بر پیشوایان عدل واجب کرده که خود را با مردم ناتوان و بی بضاعت همسو کنند تا فقر و نداری، انسان تنگدست را به اعتراض و طغیان نکشاند . که در این صورت ثبات و تعادل نظام سیاسی  بر هم خواهد خورد  .

  و اگر هزینه این اشرافی گری را از بیت المال پرداخته اند که در آنصورت باید پاسخگو همه مردم باشند چرا که بیت المال متعلق به همه مردم است[3] .

      [1]  -   ۱۳۸۰/۰۶/۰۵ بیانات در دیدار رئیس جمهوری و اعضای هیأت دولت‌

   

   [2] -  ۱۳۷۶/۰۱/۰۱  بیانات رهبر انقلاب  در دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی

   

  [3]  - فردی نزد امیرالمؤمنین آمد و از حضرت خواست كه پولی از بیت المال به او بدهد . حضرت به او فرمود : «إِنَّ هَذَا الْمَالَ لَیْسَ لِی وَ لَا لَكَ وَ إِنَّمَا هُوَ فَیْ‏ءٌ لِلْمُسْلِمِینَ وَ ... (نهج‏البلاغه، خطبه 232) بیت المال نه برای من و نه برای تو است، بلکه برای همه‌ی مسلمین می باشد و ...»


  این مطلب تا کنون 59 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 22 آذر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :207753
 • بازدید داخلی :18782
 • کاربران حاضر :196
 • رباتهای جستجوگر:331
 • همه حاضرین :527

تگ های برتر