تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

اشرافی گری آفت اقتصاد مقاومتی

   

  چندی پیش در یکی از دستگاه های خیریه شاهد بودم پیرزنی به همراه نوه 12- 13 ساله اش  مراجعه کرده و خواستار کمک مالی برای خرید کتابهای مدرسه او شد. هزینه خرید کتاب های آن دخترک که  یکریز  اشک می ریخت، فقط 35 هزار تومان بود و می گفت حالا یا باید من مدرسه بروم و یا خواهرم و تصمیم گرفته شده تا خواهرم برود. می گفت هنوز لباس و کیف و دفتر هم نخریده ام و ....

   هق هق گریه های این کودک  که پدر هم نداشت از آن جهت سوزناک تر می شد که دیگر در جامعه برای کشف اسراف و اشرافی گری بعضی ها، آن هم از بیت المال ، نیازی به تحقیق و تفحص و تیزبینی نیست که هر جایی می توان نشانی از آن را یافت .

  خوشبختانه آن کودک با اندک کمک های خیرین از درس محروم نشد؛ اما لازم است در مواردی اینچنین تامل کرد و برای رهایی از این شرایط چاره اندیشی نمود .

  این نمونه یک استثنا و تنها نمونه از این دست نیست .نشستن پای صحبت برخی معلم های مناطق محروم و درد دل آنها از نداری برخی دانش آموزان ، چنان آزار دهنده است که به نظر می رسد چشم بستن بر آنها و پاک کردن صورت مساله، نتیجه ای جز قساوت قلب  به دنبال نخواهد داشت؛ اما فاجعه آنجاست که در کنار این موارد شاهد اسراف های لجام گسیخته از بیت المال باشیم و متاسفانه هستیم .

  از موارد اسراف می توان به هزینه های گزاف تغییر دکوراسیون دفاتر مدیران تازه منصوب شده اشاره کرد.  ممکن است در همین استان محروم  دیده شود برخی مدیران که تازه منصوب شده اند ، دکوراسیون زیباترین دفاتر مدیریتی  را با هزینه نزدیک به 20 میلیون تومان  تغییر داده اند؛ در حالی که چنین  مدیر دست و دل بازی پیش از مدیریتش  بعید به نظر می رسد ارزش اسباب و اثاثیه منزلش از 20 میلیون تومان تجاوز کرده باشد . با این پول که  واضح است از بیت المال هزینه می کنند،  می شود برای بیش از 571 نفر از دانش آموزان کم بضاعت کتاب خرید و اشک چشم هایشان را ندید .

   یا ممکن است مدیری در یکی دیگر از اولین اقدامات مدیریتی خود خودروی 120 میلیون تومانی تشریفاتی خارجی  بخرد و اولین ماموریت این خودرو،  سفر این مدیر با خانواده اش با آن  به سواحل شمال باشد . کودک یتیمی  که پیش از این از او یاد شد  می گفت من هنوز لباس و کیف هم نخریده ام . شما خود محاسبه نمایید  با 120 میلیون تومان برای چه تعداد از این کودکان می توان کیف و لباس  تهیه کرد  و اگر اینگونه اسراف ها به جای اینکه محمل قانونی داشته باشد منع قانونی می داشت  چه صرفه جویی کلانی در سطح ملی صورت می گرفت .

   

  صاحب نظران مبنای علم اقتصاد را تخصیص منابع محدود برای نیاز های نامحدود می دانند و لذا  زمانیکه منابع محدود است باید در تخصیص آن به بخش های مختلف ، اولویت ها را شناخت و از برخی نیاز های کاذب و غیر ضرور صرف نظر کرد .

  بی تردید در شرایط خاص و بحرانی مثل دوران جنگ ، مثل دوران تحریم ، مدیریت صحیح این منابع محدود بسیار اهمیت پیدا می کند .

  گاه این منابع آنقدر مهم می شود که سلحشوران جامعه برای حفظ آن  از جان مایه می گذارند .

  شاید اشاره به چند نمونه از  رفتار رزمندگان اسلام در دوران 8 سال دفاع مقدس که منابع کشور به خاطر جنگ و به دلیل تحریم ها به شدت کاهش یافته بود ،  برای تبیین مطلب کفایت کند .

   -رزمنده ای که لباس غواصی اش نا خواسته پاره شده بود خودش را برای ضرر به بیت المال مقصر می دانست تا روزی که به شهادت رسید .

  -گلوله آرپی چی را شلیک نمی کردند مگر اینکه مطمئن می شدند به هدف می خورد  و این مستلزم نزدیک شدن به هدف و به خطر انداختن جانشان بود .

  -اندک حقوق جبهه را که از امور مالی بسیج می گرفتند فقط سه متر آن طرف تر -جلوی در امور مالی-  به صندوق کمک به جبهه می ریختند و یا حتی نقل شده برخی از آنها  هنگام داوطلب شدن برای رفتن روی مین، پوتین را از پای در می آوردند تا هنگام متلاشی شدن بدنشان  بیت المال حیف و میل نشود و دیگری از آن استفاده کند .   .... این همه را  مقایسه کنید با رفتارهایی   که امروزه و گاه و بیگاه  با بیت المال می شود!

  جامعه شناسان متعهد باید احساس مسئولیت کرده و برای اسراف، این معضل جامعه شناختی چاره اندیشی کنند .

  اسراف منابع موجود را که از ابزار قدرت شخص ، نهاد و کشور محسوب می شود از بین برده و مانع پیشرفت است و  امام صادق (علیه السلام ) می فرمایند که اسراف فقر می آورد (إِنَّ السَّرَفَ يورِثُ الفَقرَ).

  رهبر معظم انقلاب در خصوص اسراف و اشرافی گری مسئولان نظام در شهریور ماه سال 1384  در بین دولت مردان فرمودند ممکن است در داخل جامعه کسانی پولدار باشند و ریخت و پاش کنند – البته این کار بدی است، ولی به خودشان مربوط است – اما ریخت و پاش ما اولاً از جیبمان نیست، از بیت‌المال است؛ ثانیاً ریخت و پاش ما مشوق ریخت و پاش دیگران است. واقعاً «النّاس علی دین ملوکهم». ملوک در این‌جا به معنی پادشاهان نیست که بگوییم ما پادشاه نداریم؛ نه، ملوک شماها هستید؛

  ادامه دارد ...

   


  این مطلب تا کنون 53 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 17 مهر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :207464
 • بازدید داخلی :18774
 • کاربران حاضر :198
 • رباتهای جستجوگر:330
 • همه حاضرین :528

تگ های برتر